Modern Curved Back Fabric Accent Chair
Description
This modern single chair features exquisite curves and high-quality fabrics. perfectly fitting into any living room. study. or bedroom. The spacious. soft seat combined with sturdy steel legs provides excellent support and comfort. making every nap a pleasant experience. A variety of color options are available to suit every decor style. combining visual beauty with practicality. Whether for leisurely reading or meeting and chatting. this lazy chair is the ideal choice.
- Modern minimalist style: smooth curved shapes matched with versatile colors enhance the artistic sense of space and are suitable for various decoration styles such as Nordic. modern. and minimalist.
- High-grade fabric: Made of skin-friendly and soft fabric with good breathability. suitable for all seasons. it protects you every time you sit.
- Applicable in multiple scenes: suitable for living room. study. bedroom. balcony and other scenes. You can rest alone or spend warm time with family and friends.
- Thickened seat cushion and backrest: wide seat design. sponge filling. good resilience. no need to feel tired when sitting for a long time. ergonomic design. fits the body shape.
- Stable steel bracket: The bottom is made of high-strength steel legs. which are sturdy and durable. The non-slip design ensures safe use. strong load-bearing capacity. and safer use.
| Number of Chairs Included | 1 pc / pcs |
| Product Type | Accent Chair |
| Back Style | Fixed Back |
| Base Type | Four Legs |
| Upholstery Material | Chenille.Sherpa.Anti Cat Scratch Leather.Jacquard Fabric |
| Frame Material | Metal |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Stackable | Non-Stackable |
| Reclining | Non-Reclining |
| Swivel | Fixed |
| Tufted | Untufted |
| Nailhead Trim | Without Nailhead Trim |
| Removable Cushions | Unremovable Cushions |
| Pillow Included | Pillow Not Included |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Slipcovered | Without Slipcover |
| Ottoman Included | Without Ottoman |
| Style | Modern |
| Color | Black.Black and White.Off-White.Red.Yellow.Blue.Peacock Blue.Green.Multi-Color.White-Dark Green.Pink.Orange.Grey.Dark Gray.Light Khaki.Light Gray.Camel |
| Upholstery Color | White.Green.Blue.Red.Black.Gray.Yellow.Beige.Pink.Brown.Orange |
| Leg Color | Black |
| Pattern | Floral Pattern.Argyle.Solid Color |
| Arms Included | With Arms |
| Skirted | Non-Skirted |
| Embroidered | Not Embroidered |
| Fringe | Fringe Not Included |
| Storage Space | Storage Space Not Included |
| Rocking | Un-Rockable |
| Foldable | Unfoldable |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |

| Overall Length - Side to Side | 30" (77 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 31" (79 cm) |
| Overall Height - Top to Bottom | 34" (86 cm) |
| Seat Length | Small (Under 26") |
| Seat Length - Side to Side | 22.5" (57 cm) |
| Seat Width | Shallow (Under 21") |
| Seat Width - Front to Back | 20.5" (52 cm) |
| Seat Height – Floor to Seat | 16" (40 cm) |
| Back Heights | High-Back (Over 14 in.) |
Shipping Info
Receiving Time
Receiving time = Processing time +Shipping time.
- Processing time: Normally 3-5 Business Days
The time we are talking about is a business day and may be delayed if we encounter holidays.
- Shipping Time&Shipping Fees
United States, Canada, Australia, New Zealand, Germany, France, United Kingdom:
Standard Shipping( 15-22 business days)- Free
Expedited Shipping (7-10 business days) - US$89.99
Rest of world (230 countries and regions):
Standard Shipping( 15-25 business days)- Free
Expedited Shipping (7-12 business days) - US$99.99
Delivery
You tracking number and the express company website link will be sent in e-mail immediately after we ship the order out.
Please contact us within 5 months since shipment if no receipt or delivery, our representative will resolve this problem within 24 hours. Note that overdue requests may not be accepted.
Customs Tax or Duty
Please note that while standard shipping typically does not incur additional fees, customs regulations vary by country and may result in duties or taxes being assessed upon import. In such cases, customers are responsible for paying any applicable customs duties, taxes, or import fees. These charges are not covered by Lighom and must be settled directly with the customs authority in your country.
Tips for shipping:
1) For delivering successfully, we suggest you leave correct email address, shipping address and mobile number during checkout process.
2) Unsuccessful delivery caused by blank mobile column cannot be compensated.
3) PO Box is not accepted if you choose express shipping. Your address should be detailed enough, even include apartment or unit number. Nondelivery or extra shipping fee due to personal reasons will not be taken by lartoo.com.
4)We apologize that military addresses (APO, FPO, DPO) cannot be delivered.
Return Policy
We have a 30-day return policy, which means you have 30 days after receiving your item to request a return.
To be eligible for a return, your item must be in the same condition that you received it, unworn or unused, with tags, and in its original packaging. You’ll also need the receipt or proof of purchase.
To start a return, you can contact us at service@lighom.com. Please note that returns will need to be sent to the following address:
If your return is accepted, we’ll send you a return shipping label, as well as instructions on how and where to send your package. Items sent back to us without first requesting a return will not be accepted.
You can always contact us for any return question at service@lighom.com.
Damages and issues
Please inspect your order upon reception and contact us immediately if the item is defective, damaged or if you receive the wrong item, so that we can evaluate the issue and make it right.
Exceptions / non-returnable items
Certain types of items cannot be returned, like perishable goods (such as food, flowers, or plants), custom products (such as special orders or personalized items), and personal care goods (such as beauty products). We also do not accept returns for hazardous materials, flammable liquids, or gases. Please get in touch if you have questions or concerns about your specific item.
Unfortunately, we cannot accept returns on sale items or gift cards.
Exchanges
The fastest way to ensure you get what you want is to return the item you have, and once the return is accepted, make a separate purchase for the new item.
European Union 14 day cooling off period
Notwithstanding the above, if the merchandise is being shipped into the European Union, you have the right to cancel or return your order within 14 days, for any reason and without a justification. As above, your item must be in the same condition that you received it, unworn or unused, with tags, and in its original packaging. You’ll also need the receipt or proof of purchase.
Refunds
We will notify you once we’ve received and inspected your return, and let you know if the refund was approved or not. If approved, you’ll be automatically refunded on your original payment method within 10 business days. Please remember it can take some time for your bank or credit card company to process and post the refund too.
If more than 15 business days have passed since we’ve approved your return, please contact us at service@lighom.com.