Minimalist Natural Wood Computer Desk with Drawers
Description
Crafted from natural wood. this modern minimalist desk highlights the warmth and rustic charm of the natural wood color. Its design not only boosts the elegance of your office space but also ensures that it is strong and enduring enough to withstand the challenges of daily use. This desk is available in diverse sizes to suit the needs of different spaces. allowing you to create the perfect work area anywhere in your home.
- Elegant and simple: modern minimalist design. well-suited for a selection of home styles.
- Natural material: First-rate quality wood. showing natural beauty. long-lasting and durable.
- Softwood color: Emits a warm atmosphere and enhances the pleasantness of the working environment.
- Multiple sizes: Different sizes can be customized to suit your space needs.
- Efficient work: Ideal for individual use. enriches collaboration. and improves efficiency.
| Waterfall Style Table | Not Waterfall Style Table |
| Memory Function | No Memory Function |
| Wireless Charge | No Wireless Charge |
| Power Source | No Power Source |
| Monitor Stand | Monitor Stand Not Included |
| Tumbler Holder | Cup Holder Not Included |
| Front Splash Included | Front Splash Not Included |
| Tableside Storage Included | Tableside Storage Not Included |
| Tableside With External Shelving | Tableside External Shelf Not Included |
| Printer Stand Included | Printer Stand Not Included |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Modular | Not Modular |
| Chairs | Chair Not Included |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
| Height Adjustable | Non-Adjustable Height |
| Desk Return Included | Desk Return Not Included |
| Exterior Shelving | Exterior Shelf Not Included |
| Cabinets Included | Cabinet Not Included |
| Bookcase Included | Bookcase Not Included |
| Hutch Included | Hutch Not Included |
| Overall Height - Top to Bottom | 29.5" (75 cm) |
| Overall Table Height - Top to Bottom | 29.5" (75 cm) |
| Overall Length - Side to Side | 23.5" (60 cm).31.5" (80 cm).39" (100 cm).47" (120 cm).55" (140 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 16" (40 cm).19.5" (50 cm).23.5" (60 cm) |
| Overall Table Length - End to End | 23.5" (60 cm).31.5" (80 cm).39" (100 cm).47" (120 cm).55" (140 cm) |
| Overall Table Width - Side to Side | 16" (40 cm).19.5" (50 cm).23.5" (60 cm) |
| Retractable Storage | Non-Retractable Storage |
| Foldable | Non-Foldable |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| CPU Storage | CPU Storage Not Included |
| Keyboard Tray | Without Keyboard Tray |
| Table Top Material | Wood |
| Table Top Color | Natural Finish |
| Drawers Included | Drawers Included.Drawers Not Included |
| Storage Type | Drawers |
| Width | Narrow (less than 16 in.).Standard (16-40 in.) |
| Length | Medium Desk (40-60 in.).Small Desk (less than 40 in.) |
| Cable Management | Cable Management Not Included |
| Reversible Orientation | Non-Reversible Mounting |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Base Color | Natural |
| Color | Natural Finish |
| Base Material | Wood |
| Base Type | Parsons |
| Shape | Square/ Rectangle |
| Desk Type | Computer Desks |
| Style | Modern |
| Size | 24"L x 16"W x 30"H.31"L x 16"W x 30"H.31.5"L x 19.7"W x 29.5"H.31.5"L x 23.6"W x 29.5"H.39.4"L x 19.7"W x 29.5"H.39.4"L x 23.6"W x 29.5"H.47.2"L x 19.7"W x 29.5"H.47.2"L x 23.6"W x 29.5"H.55"L x 20"W x 30"H.55.1"L x 23.6"W x 29.5"H |
| Number of Drawers | 1.Drawer Not Included |
| Please Note | Without Chairs |
Shipping Info
Receiving Time
Receiving time = Processing time +Shipping time.
- Processing time: Normally 3-5 Business Days
The time we are talking about is a business day and may be delayed if we encounter holidays.
- Shipping Time&Shipping Fees
United States, Canada, Australia, New Zealand, Germany, France, United Kingdom:
Standard Shipping( 15-22 business days)- Free
Expedited Shipping (7-10 business days) - US$89.99
Rest of world (230 countries and regions):
Standard Shipping( 15-25 business days)- Free
Expedited Shipping (7-12 business days) - US$99.99
Delivery
You tracking number and the express company website link will be sent in e-mail immediately after we ship the order out.
Please contact us within 5 months since shipment if no receipt or delivery, our representative will resolve this problem within 24 hours. Note that overdue requests may not be accepted.
Customs Tax or Duty
Please note that while standard shipping typically does not incur additional fees, customs regulations vary by country and may result in duties or taxes being assessed upon import. In such cases, customers are responsible for paying any applicable customs duties, taxes, or import fees. These charges are not covered by Lighom and must be settled directly with the customs authority in your country.
Tips for shipping:
1) For delivering successfully, we suggest you leave correct email address, shipping address and mobile number during checkout process.
2) Unsuccessful delivery caused by blank mobile column cannot be compensated.
3) PO Box is not accepted if you choose express shipping. Your address should be detailed enough, even include apartment or unit number. Nondelivery or extra shipping fee due to personal reasons will not be taken by lartoo.com.
4)We apologize that military addresses (APO, FPO, DPO) cannot be delivered.
Return Policy
We have a 30-day return policy, which means you have 30 days after receiving your item to request a return.
To be eligible for a return, your item must be in the same condition that you received it, unworn or unused, with tags, and in its original packaging. You’ll also need the receipt or proof of purchase.
To start a return, you can contact us at service@lighom.com. Please note that returns will need to be sent to the following address:
If your return is accepted, we’ll send you a return shipping label, as well as instructions on how and where to send your package. Items sent back to us without first requesting a return will not be accepted.
You can always contact us for any return question at service@lighom.com.
Damages and issues
Please inspect your order upon reception and contact us immediately if the item is defective, damaged or if you receive the wrong item, so that we can evaluate the issue and make it right.
Exceptions / non-returnable items
Certain types of items cannot be returned, like perishable goods (such as food, flowers, or plants), custom products (such as special orders or personalized items), and personal care goods (such as beauty products). We also do not accept returns for hazardous materials, flammable liquids, or gases. Please get in touch if you have questions or concerns about your specific item.
Unfortunately, we cannot accept returns on sale items or gift cards.
Exchanges
The fastest way to ensure you get what you want is to return the item you have, and once the return is accepted, make a separate purchase for the new item.
European Union 14 day cooling off period
Notwithstanding the above, if the merchandise is being shipped into the European Union, you have the right to cancel or return your order within 14 days, for any reason and without a justification. As above, your item must be in the same condition that you received it, unworn or unused, with tags, and in its original packaging. You’ll also need the receipt or proof of purchase.
Refunds
We will notify you once we’ve received and inspected your return, and let you know if the refund was approved or not. If approved, you’ll be automatically refunded on your original payment method within 10 business days. Please remember it can take some time for your bank or credit card company to process and post the refund too.
If more than 15 business days have passed since we’ve approved your return, please contact us at service@lighom.com.