Brown Curved Rattan Back Dining Chair
Description
This modern curved rattan dining chair is elegant and practical. The unique rattan design and the warm brown wood add a natural and stylish touch to your home. It is designed to be comfortable. ensuring that you will not feel tired during long meals or meetings. In addition. the sturdy structure provides excellent support. ensuring safety and stability.
Modern style
It is rustic and elegant. ideal for a variety of modern home decorations.
High-quality materials
Natural rattan with a solid wood frame is strong and reliable. improving service life and stability.
Widely applicable
Ideal for restaurants. living rooms. and even balconies. adding natural charm to every home space.
Comfortable design
The ergonomic curve design provides excellent comfort and support.
Simple and versatile
The natural rattan design brings a unique sense of art and is easy to match with various interior styles.
What's Included| Back Ring Pull | Not Back Ring Pull |
| Stable | Stable |
| Pleated | Non-Pleated |
| Usage | Restaurant |
| Felt Foot Pads | Felt Foot Pads Included |
| Cantilever Chair | Not Cantilever Chair |
| Hand Woven | Hand Woven |
| Tufted | Untufted |
| Nailhead Trim | Without Nailhead Trim |
| Framed | Framed |
| Painted | No Painted |
| Seating Wood Species | Ash |
| Wood Tone | Light Wood.Medium Wood |
| Back Heights | Low Back |
| Back Style | Curved Back |
| Color | Black.Cherry Wood.Natural.Nut-Brown |
| Leg Color | Black.Brown.Natural.Walnut |
| Leg Material | Wood |
| Material | Wood |
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Product Type | Sloped Arm |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Style | Scandinavian |
| Upholstery Material | Faux Leather |
| Airlift | Unliftable |
| Arms Included | With Arms |
| Foldable | Non-Foldable |
| Stackable | Non-Stackable |
| Swivel | Non-Swivel |
| Upholstered Chair | Upholstered Chair(s) |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Product Care | Clean with a soft cloth and neutral cleanser. |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | None |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |

| Overall Height - Top to Bottom | 30" (77 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 17" (44 cm) |
| Overall Width - Side to Side | 20.5" (52 cm) |
| Seat Height – Floor to Seat | 21.5" (55 cm) |
Shipping Info
Receiving Time
Receiving time = Processing time +Shipping time.
- Processing time: Normally 3-5 Business Days
The time we are talking about is a business day and may be delayed if we encounter holidays.
- Shipping Time&Shipping Fees
United States, Canada, Australia, New Zealand, Germany, France, United Kingdom:
Standard Shipping( 15-22 business days)- Free
Expedited Shipping (7-10 business days) - US$89.99
Rest of world (230 countries and regions):
Standard Shipping( 15-25 business days)- Free
Expedited Shipping (7-12 business days) - US$99.99
Delivery
You tracking number and the express company website link will be sent in e-mail immediately after we ship the order out.
Please contact us within 5 months since shipment if no receipt or delivery, our representative will resolve this problem within 24 hours. Note that overdue requests may not be accepted.
Customs Tax or Duty
Please note that while standard shipping typically does not incur additional fees, customs regulations vary by country and may result in duties or taxes being assessed upon import. In such cases, customers are responsible for paying any applicable customs duties, taxes, or import fees. These charges are not covered by Lighom and must be settled directly with the customs authority in your country.
Tips for shipping:
1) For delivering successfully, we suggest you leave correct email address, shipping address and mobile number during checkout process.
2) Unsuccessful delivery caused by blank mobile column cannot be compensated.
3) PO Box is not accepted if you choose express shipping. Your address should be detailed enough, even include apartment or unit number. Nondelivery or extra shipping fee due to personal reasons will not be taken by lartoo.com.
4)We apologize that military addresses (APO, FPO, DPO) cannot be delivered.
Return Policy
We have a 30-day return policy, which means you have 30 days after receiving your item to request a return.
To be eligible for a return, your item must be in the same condition that you received it, unworn or unused, with tags, and in its original packaging. You’ll also need the receipt or proof of purchase.
To start a return, you can contact us at service@lighom.com. Please note that returns will need to be sent to the following address:
If your return is accepted, we’ll send you a return shipping label, as well as instructions on how and where to send your package. Items sent back to us without first requesting a return will not be accepted.
You can always contact us for any return question at service@lighom.com.
Damages and issues
Please inspect your order upon reception and contact us immediately if the item is defective, damaged or if you receive the wrong item, so that we can evaluate the issue and make it right.
Exceptions / non-returnable items
Certain types of items cannot be returned, like perishable goods (such as food, flowers, or plants), custom products (such as special orders or personalized items), and personal care goods (such as beauty products). We also do not accept returns for hazardous materials, flammable liquids, or gases. Please get in touch if you have questions or concerns about your specific item.
Unfortunately, we cannot accept returns on sale items or gift cards.
Exchanges
The fastest way to ensure you get what you want is to return the item you have, and once the return is accepted, make a separate purchase for the new item.
European Union 14 day cooling off period
Notwithstanding the above, if the merchandise is being shipped into the European Union, you have the right to cancel or return your order within 14 days, for any reason and without a justification. As above, your item must be in the same condition that you received it, unworn or unused, with tags, and in its original packaging. You’ll also need the receipt or proof of purchase.
Refunds
We will notify you once we’ve received and inspected your return, and let you know if the refund was approved or not. If approved, you’ll be automatically refunded on your original payment method within 10 business days. Please remember it can take some time for your bank or credit card company to process and post the refund too.
If more than 15 business days have passed since we’ve approved your return, please contact us at service@lighom.com.